Niedoceniany druk kalkulowany

druk kalkulowanyW trakcie naszej pracy zaobserwowaliśmy, że klienci częściej decydują się wprowadzać swoje produkty do systemu korzystając z opcji wariantowej. Pomijając korzystanie z zewnętrznych cenników, główną przyczyną – dla której decydują się na tę możliwość – jest czas wprowadzania produktu do systemu. Pozornie szybszym rozwiązaniem wydaje się wybór parametrów oraz ich wartości, a następnie automatyczne wygenerowanie wszystkich możliwych kombinacji i przypisanie im cen. Czy jest tak w rzeczywistości?

Wygoda

Jeśli do uzupełnienia mamy kilkadziesiąt pozycji lub możemy zwyczajnie skopiować ceny z posiadanego pliku, owszem – jest to naprawdę szybkie rozwiązanie – jednak jedynie na początku. Późniejsze utrzymanie cenników wariantowych wiąże się ze zdecydowanie większym nakładem pracy. Przygotowanie kalkulatora wymaga dodatkowej pracy w fazie początkowej, jednak jest to rozwiązanie o wiele wygodniejsze oraz prostsze w utrzymaniu i późniejszej edycji.

Elastyczność

Osoby zaznajomione z pakietami biurowymi wiedzą, jak ogromne możliwości są z nimi związane. Bogactwo funkcji pozwala na przełożenie nieomal każdego algorytmu kalkulacji ceny do arkusza. Jego działanie nie musi kończyć się wyłącznie na podawaniu ceny końcowej. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

Więcej informacji

W opcji wariantowej widzimy konkretną konfigurację produktu i jego cenę. W druku kalkulowanym, na podstawie tych samych danych wejściowych, możemy wyliczyć faktyczny koszt produkcji (w tym osobno koszty: druku, papieru, cięcia, foliowania, bigowania, itd.), a następnie manipulować tymi danymi poprzez doliczanie własnej marży, obliczanie ceny agencyjnej czy detalicznej.

Mniej pracy

Zmienił się koszt papieru i trzeba zmienić ceny? Żaden problem. Wystarczy edycja jednej komórki w kalkulatorze i zaktualizowanie go w systemie. Brzmi lepiej, niż ręczna edycja tysięcy pozycji. Ponadto, kalkulatory można tworzyć nie tylko dla każdego produktu z osobna, ale jeden dla wszystkich posiadających te same koszty bazowe, co jeszcze bardziej skraca czas ewentualnej edycji.

Samoistne narzędzie

Dobrze przygotowany kalkulator jest narzędziem działającym samoistnie. Nawet jeśli nie zostanie wykorzystany w systemie jako silnik kalkulacyjny, może być z powodzeniem wykorzystywany do przygotowywania wycen lub jako odrębne, pomocnicze źródło danych.

Pomoc w przygotowaniu

Jeśli nie masz czasu na stworzenie kalkulatora, skontaktuj się z nami – służymy pomocą.

 

 

O autorze
Sebastian Kamieniarz

Specjalista ds. testów funkcjonalnych. W IWARE zajmuje się analityką oraz weryfikacją oprogramowania, a także doradztwem w zakresie druku kalkulowanego i użyteczności.

Podziel się wpisem:

KOMENTARZE

komentarzy