Okiem programisty: korzyści z zastosowania API w systemie iwarePRINT

iStock_000009613720XSmallSystem iwarePRINT od początku rozwijał się w oparciu o wdrożenia przygotowywane dla kolejnych klientów. Taki model rozwoju aplikacji ma wiele plusów, między innymi oprogramowanie przygotowywane w ten sposób jest odpowiedzią na docelowe potrzeby klientów. Rozwiązanie tego typu ma sens do momentu, kiedy wszyscy klienci potrzebują podobnych funkcji. Jednak w pewnym momencie pojawiają się konflikty. Wtedy trzeba przygotowywać oprogramowanie dla każdego klienta osobno – co generuje kolejne koszty wdrożenia i tym samym cena prezentowana dla klienta jest większa.

W wersji abonamentowej iwarePRINT jest oprogramowaniem, które nie jest dostosowywane dla każdego klienta – wszystkie funkcje aplikacji zostały zebrane, przeanalizowane i przekształcone w taki sposób, aby pasowały dla jak największej liczby klientów. Takie rozwiązanie mimo, że jest o wiele tańsze dla klienta niż system dedykowany, jak i o wiele szybsze w uruchomieniu, generuje pewien problem. Co w wypadku kiedy wymagana jest funkcja, której w systemie nie ma? Jak pogodzić wersję “pudełkową” oprogramowania z możliwością wdrożenia funkcjonalności, która może być przystosowana tylko dla jednego klienta? Zespół programistów z firmy iwarePRINT przygotował rozwiązanie tego problemu w postaci iwarePRINT API.

Nasze API poszerza możliwości oprogramowania w ramach indywidualnego dostosowania, umożliwiając zewnętrznym programistom dostęp do obiektów takich jak m.in. zamówienia, produkty, pliki klientów i użytkownicy. Jednak jakie może być praktyczne zastosowanie? Przykładowo, integracja z autorskim programem do zarządzania fakturami. Poprzez API można pobierać informacje o zamówieniach z systemu iwarePRINT, wszystkie potrzebne dane do wystawienia faktury i wprowadzić je do programu do faktur. Integracja z kurierem, z systemem płatności, z bramką SMS, a może własny sposób dostarczania plików graficznych do zamówienia – czyli na przykład własny kreator. To jest tylko niewielka część funkcji na które otwiera furtkę nasze rozwiązanie.

Czy wykorzystanie API jest trudne i czy będzie potrzeba zatrudnienia całego sztabu specjalistów do wykorzystania jego możliwości?

Nasi programiści postarali się, aby wszystko zostało przygotowane w sposób prosty w obsłudze dla wykonawców zewnętrznych, aby jak najbardziej ułatwić implementację, oraz aby poziom umiejętności programisty nie był zbyt dużą barierą. Cała komunikacja przebiega poprzez zapytania HTTP, wysyłając i odbierając proste i czytelne dane JSON. Dokumentacja (dostępna na help.iwareprint.pl) została napisana w sposób zwięzły i czytelny bez zbędnych informacji, przez co nie ma potrzeby studiować wielostronicowych plików pdf, jak to ma często miejsce w podobnych tego typu rozwiązaniach. Ponadto dostępny jest również przykładowy kod napisany w języku PHP prezentujący wykorzystanie poszczególnych funkcji. Oczywiście jakikolwiek inny język programowania może zostać wykorzystany – nie ma tutaj żadnej bariery.

 

 

O autorze
Franciszek Chomiuk

Główny programista systemu iwarePRINT, mający za sobą wdrożenia w dużych drukarniach internetowych. Na blogu dzieli się swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem. Prywatnie, poza programowaniem, pasjonuje się drukiem 3d.

Podziel się wpisem:

KOMENTARZE

komentarzy